Osoby:Jerzy Łazewski
Date:Lipiec 18, 2012

Pasolini – modlitwa na zlecenie

 • Na podstawie tekstów Piera Paolo Pasoliniego

  Występuje: Jerzy Łazewski
  Reżyseria : Konrad Niciński
  Scenografia: Ingrid Zanotti
  Ruch sceniczny: Mateusz Polit

  Pier Paolo Pasolini – Włoch, reżyser, wizjoner, skandalista, twórca m.in. sławnego Salo albo 120 dni Sodomy.

  Spektakl Pasolini – modlitwa na zlecenie przedstawia trzy historie. Pierwsza to opowieść o chłopaku z zakazanej dzielnicy, amoralnym, okrutnym i fascynującym. Druga – to samba o ojcostwie, o wzięciu na siebie odpowiedzialności i robieniu wszystkiego, by ją z siebie zrzucić. Wreszcie trzecia: portret artysty – walczącego z niepokojem, tworzącego świat za pomocą wyobrażeń i wspomnień, szukającego dla niej właściwej formy.
  Spektakl jest pozszywany z różnych skrawków portretem twórcy. Zlepiają je nie tyle elementy biograficzne, co ważne fragmenty jego twórczości: opowiadań, poezji i esejów o filmie.

  ( materiał pochodzi – notka o przedstawieniu z Życia Warszawy)

 • Fragment

  Jerzy Łazewski przejmująco i bardzo przekonująco opowiadał historie, których projekcja odbywała się natychmiast w mojej głowie i które obrazowała niesamowita muzyka (m.in. moja ulubiona Maria Callas). Dodatkowo oprócz słowa towarzyszył spektaklowi obraz – aktor jako Pasolini rysował, po czym rozdawał efekty publiczności. Mam więc z tego spektaklu namacalną pamiątkę. Monodram + przekonująca gra aktora + jego bezpośredni kontakt + wyjątkowa oprawa muzyczna daje niesamowity efekt, który uwielbiam….

  Fragment bloga Magnolii. 2006