Osoby:aktorzy Teatru Scena Główna Handlowa
Date:Lipiec 15, 2012

Po-życie cz.1

Reżyseria: Jerzy Łazewski

Po-życie jest opowieścią o życiu widzianym „z drugiej strony”. Starając się utrzymać równowagę między patosem i codziennością, pesymizmem i dawaniem nadziei, humorem i powagą aktorzy Teatru Scena Główna Handlowa pod opieką reżysera Jerzego Łazewskiego przedstawili losy kilkudziesięciu osób, czasami całkowicie sobie obcych, często sobie najbliższych, opowiadających o tej samej sytuacji z zupełnie innej perspektywy.

Pierwsza część spektaklu jest adaptacją sceniczną najważniejszego dzieła Edgara Lee Mastersa pt. „Umarli ze Spoon River”. To pełna autobiograficznych wątków opowieść mająca swoje znaczenie w dwojakiej perspektywie: może być odczytana jako uniwersalny traktat o ludzkich namiętnościach i konfliktach, porażkach i zwycięstwach, jak również jako zwierciadło czasów, o których opowiada.

Ta „powieść poezji” z całą mocą obnaża hipokryzję w obyczajowości oraz niesprawiedliwości społecznej w czasach wielkich przemian cywilizacyjnych na przełomie XIX i XX wieku w USA. Masters, który swoją karierę prawniczą poświęcił, aby pomagać tym, którzy w konfrontacji z możnymi tego świata nie mogli liczyć na sprawiedliwe traktowanie, i tym razem okazał się ich adwokatem.