Osoby:aktorzy Teatru Scena Główna Handlowa
Date:Lipiec 15, 2012

Po-życie cz.2

Reżyseria: Jerzy Łazewski

Na drugą część spektaklu Po-życie składają się trzy klasyczne jednoaktówki Samuela Beckett’a: „Akt bez słów 2”, „Komedia” i „Czekając na Godota”. Jak zawsze w beckettowskim teatrze absurdu minimalizm formy ma za zadanie skłonić widza do samodzielnego myślenia i pomóc mu skupić uwagę na każdym wypowiadanym przez aktora słowie. Symboliczne znaczenie w „Akcie bez słów 2” oraz „Komedii” ma światło – to wszechmocna i często okrutna siła, wobec której człowiek jest bezradny. Przewrotność ludzkich losów, braku wspólnego języka i niezdolność odpowiedzi na podstawowe pytania: Skąd przychodzimy? Dokąd zmierzamy? Kim jesteśmy? – oto dlaczego teatr Becketta jest o tyle pesymistyczny i groteskowy, o ile prawdziwy.

Wierzymy, że mimo smutnej i poważnej tematyki nasza sztuka nie będzie tylko rozbudowanym epitafium, ale pomoże odnaleźć ów tajemniczy pierwiastek szczęścia, który przewija się przecież przez całe przedstawienie. Co nim będzie, pozostawiamy Widzowi. Niech więc mottem całego przedstawienia będą słowa samego Samuela Becketta:

Być może moje najlepsze lata minęły, ale nie chciałbym ich przeżywać na nowo- nie z tym ogniem, który noszę w sobie teraz!